Natryskiwanie gipsu pozwala tynkarzowi położyć warstwę tynku pięć razy szybciej niż przy użyciu pacy ręcznej.
Chociaż klasyczny tynk na bazie gipsu może być natryskiwany, większość firm wykonujących tego rodzaju natryski preferuje wstępnie zmieszany tynk na bazie organicznej dostarczany w postaci gotowego proszku, do rozmieszania z woda, ewentualnie z dodatkami plastyfikatorów. Maszyny do nakładania tynku to duża oszczędność czasu, ale także ciśnienie powoduje, że tynk będzie trzymał się dużo lepiej pod warunkiem że dobrze przygotujemy i oczyścimy powierzchnię. Zaletą wstępnie wymieszanego tynku jest również to, że wszelkie nadwyżki można wrzucić z powrotem do maszyny. Często tego rodzaju agregaty posiadają specjalny lej, w którym znajduje się materiał, który jest podłączony do sprężarki powietrza. Powietrze przepływa przez dno leja wypychając tynk przez wyjścia na ścianie. Narzędzia te są na ogół bardzo proste w użyciu, wymagają jedynie kompresora powietrza i węża, łatwo je także utrzymać w czystości jeżeli po każdym użyciu oczyścimy je woda.
Tego rodzaju urządzenia mogą służyć do nakładania tynku, betonu natryskowego na małą skalę, papercetonu, mieszanek ziemnych i innych.
Może być stosowany do tynkowania domu sztukatorskiego, tradycyjnego tynkowania sztukaterii, betonu stemplowanego. Kiedy będziemy chcieli wykonać profesjonalne tynkowanie, wówczas nie możemy zapominać o przygotowaniu powierzchni, która z całą pewnością musi być profesjonalnie odtłuszczona. Dodatkowo bez względu na materiał na jaki będziemy nakładli tynk, wówczas należy zagruntować dokładnie powierzchnię. Jest to ważne aby stworzyć jednolitą powierzchnię, dzięki temu materiał który nałożymy będzie wysychał równomiernie. Jeżeli powierzchnia będzie nie jednolita, wówczas może to doprowadzić do różnego odbarwień na nakładanej powierzchni po wyschnięciu. Na rynku znajdziemy wiele maszyn i agregatów tynkarskich, bez wątpienia należy sprawdzić ofertę w sklepie internetowym: https://sklepagregatymalek.pl/pistolety-tynkarskie-dysze.