Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych? Przeczytaj uważnie

Praca opiekunki w Niemczech już od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród Polek – i to zarówno tych, które mają spore doświadczenie w pracy opiekunki osób starszych, jak i tych, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie.

Tak duże zainteresowanie takimi ofertami wcale nie dziwi, gdyż opieka w Niemczech wiąże się nie tylko z przyzwoitymi zarobkami, ale też z szansą na podszkolenie języka i zdobycie nowego doświadczenia oraz z możliwością poznania nowego kraju i zawarcia ciekawych znajomości. Dodatkowo praca dla opiekunek w Niemczech jest powszechnie dostępna, więc niemal każda z kandydatek na taki wyjazd może wybrać ofertę, która będzie odpowiadać jej potrzebom czy wymaganiom. Jedną z najbardziej znanych, doświadczonych i cenionych agencji opiekunek osób starszych oferujących wyjazd do pracy za granicę jest ATERIMA MED, która już od wielu lat działa na tym rynku. Jednak zanim zapadnie decyzja o podjęciu zatrudnienia w tym zawodzie, to warto zapoznać się z podstawowymi informacjami – i dopiero na ich podstawie podejmować wiążące kroki w tym zakresie. Jakie są najczęstsze pytania dotyczące pracy jako opiekunki osób starszych? Oto kilka z nich.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech?

Opieka w Niemczech nad osobami starszymi wymaga od kandydatki spełnienia kilku podstawowych warunków. Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić trzy podstawowe:
doświadczenie (nie musi być wieloletnie i profesjonalne, ale dobrze by było, aby kandydatka na opiekunkę osób starszych miała wcześniej styczność z seniorem i wiedziała w praktyce, na czym polega to zajęcie)
określone cechy charakteru (opieka osób starszych jest bardzo specyficzna i jako taka wymaga od opiekunki pewnych predyspozycji i cech charakteru: empatii, wrażliwości, dobroci, optymizmu, cierpliwości, uśmiechu, otwartości na potrzeby innych, chęci do pracy, konsekwencji, stanowczości, umiejętności aktywnego słuchania, współczucia czy pozytywnego nastawienia)
znajomość języka niemieckiego (przynajmniej w stopniu umożliwiającym podstawową komunikację) lub chęć do jego opanowania i poszerzania (większość agencji opiekunek osób starszych oferuje swoim pracownikom różnorodne kursy językowe)

Dodatkowym atutem podnoszącym szansę na lepiej płatną ofertę jest  posiadanie czynnego prawa jazdy. Natomiast co ważne – praca dla opiekunek w Niemczech nie jest oferowana jedynie kobietom. Wszyscy mężczyźni chcący podjąć takie zatrudnienie i spełniający określone warunki także mogą starać się o wyjazd zarobkowy w charakterze opiekuna za naszą zachodnią granicę. 

Czy wyjazd za granicę w charakterze opiekunki muszę zorganizować sobie w sposób samodzielny?

Wiele osób zgłaszających się do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech zadaje sobie pytanie – czy wyjazd do pracy trzeba organizować sobie samodzielnie? Absolutnie nie. ATERIMA MED to agencja, która w sposób całościowy organizuje takie wyjazdy. Co to oznacza w praktyce? Otóż to agencja organizuje transport (autokarem lub busem) lub ponosi koszty (do pewnej kwoty) w przypadku, gdy opiekunka chce go sobie zorganizować sama. I co ważne – bezpłatny transport jest w obie strony. Dodatkowo agencja pomaga w uzyskaniu certyfikatów i uprawnień potwierdzających prawo do pracy w tym zawodzie. W takiej sytuacji opiekunce pozostaje jedynie spakowanie się, a o resztę spraw zadba sama agencja.

Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych? Przeczytaj uważnie

Co oferuje agencja opiekunek osób starszych?

Wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych jest całkowicie legalny. Agencja opiekunek osób starszych oferuje umowę, ubezpieczenie, bezpłatny transport, mieszkanie i wyżywienie na miejscu, premie i adekwatne wynagrodzenie. Dodatkowo opiekunka osób starszych może skorzystać z dodatkowych kursów i szkoleń, a przez cały czas swojego pobytu za granicą jest objęta opieką koordynatora i wsparciem całego zespołu agencji.

Praca opiekunki w Niemczech to bardzo popularna forma zatrudnienia. Dlatego też jest tak chętnie wybierana przez osoby chcące pracować za granicą. A stosunkowo niewielka ilość wymagań oraz całościowa pomoc ze strony agencji sprawia, iż warto zastanowić się nad podjęciem takiego zatrudnienia.