Pracownicy zatrudnieni za granicą powinni pamiętać, że dochód może być przez nich rozliczany w kraju zatrudnienia, lub też w Polsce.
Obecnie wiele krajów podpisało umowy, które wykluczają podwójne opodatkowanie, Polska zawarła umowę z wieloma krajami europejskimi dotyczące unikania podwójnego podatku. Jednak należy pamiętać o definicji rezydenta podatkowego.
W którym kraju płacimy podatek?
Jeżeli pracujemy za granicą, jednak posiadamy w Polsce mieszkanie, zameldowanie, rodzinę, to wedle przepisów może zostać to uznane za posiadanie interesów osobistych w kraju. Mogą być to także interesy gospodarcze, osoba zatrudniona za granicą może być członkiem stowarzyszenia, partii politycznych, działaczem społecznościowym. Wówczas może być uznana za polskiego rezydenta podatkowego. W innym przypadku będzie pod uwagę bramy czas, w którym osoba przebywa w Polsce. Jeżeli osoba fizyczna przebywa w kraju dłużej niż 183 dni w roku, wówczas podatek będzie odprowadzony w kraju wykonywania pracy. W zależności od kraju podatek będzie nieco inny, powinniśmy wówczas pamiętać o rozliczeniu się z lokalnym fiskusem.
Polska ma obecnie podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 80 krajami, stawki w różnych krajach dotyczące podatku od pracy mogą się różnić. Często osoby pracujące za granicą korzystają z pomocy biur rachunkowych czy też prawników, dzięki czemu mogą ustalić sposób płacenia podatku. Najczęściej jest to złożenie PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/ZG we właściwym do miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.
Wiele ważnych informacji dotyczących rozliczeń podatkowych w związku z pracą za granicą znajdziemy na stronie https://prawny.org.pl/2022/01/16/praca-za-granica-a-podwojne-opodatkowanie/. Możemy się tam także dowiedzieć, w jaki sposób Urząd Skarbowy określa osobę, która jest rezydentem podatkowym w naszym kraju. Właściwe rozliczenie podatków pozwoli nam uniknąć problemów, należy odpowiednio zrozumieć czym są interesy osobiste lub gospodarcze na terenie Polski.