Profesjonalne doradztwo finansowe: co musisz o tym wiedzieć?

Doradztwo kredytowe i finansowe wyraźnie zdobywa sobie coraz większą popularność wśród Polaków. Praktyka pokazuje, że np. przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredyty hipotecznego, coraz częściej decydujemy się na zasięgnięcie rady profesjonalnego doradcy. Z drugiej jednak strony, takie usługi jak doradztwo finansowe nadal nie cieszą się w naszych realiach porównywalną popularnością, jaka jest ich udziałem chociażby w krajach Europy Zachodniej.

Wydaje się więc, że warto zadać pytanie pt. dlaczego właściwie powinniśmy korzystać z profesjonalnego poradnictwa kredytowego i co możemy zyskać dzięki współpracy z doświadczonym specjalistą? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Doradztwo finansowe: dlaczego warto z niego korzystać?

Jak doskonale wiadomo, szukanie np. oferty odpowiedniego kredytu hipotecznego bynajmniej nie należy do zadań prostych. Porównać musimy ze sobą dziesiątki różnych ofert, na dodatek biorąc przy porównaniu pod uwagę wiele różnych parametrów. Nic więc dziwnego, że często idziemy na skróty i posiłkujemy się na przykład internetowymi porównywarkami kredytu. Tego rodzaju narzędzia z pewnością mogą być do pewnego stopnia pożyteczne, jednak w żadnym wypadku nie można traktować ich jako naprawdę wartościowego i wiarygodnego źródła wiedzy w tym zakresie. Podobnie przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o tzw. kalkulatory zdolności kredytowej.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że banki nie podają do publicznej wiadomości danych dotyczących np. stosowanych modeli scoringu kredytowego. Tego rodzaju informacje pozostają dostępne jedynie dla bankowych analityków oraz ekspertów posiadających specjalistyczną wiedzę na temat rynku finansowego. Przypomnijmy, że scoring kredytowy to system algorytmów, przy pomocy których bank ocenia naszą zdolność kredytową a także szacuje ryzyko kredytowe związane z naszą osobą. Modele scoringowe znacząco różnią się w zależności od konkretnego banku. To właśnie stąd wynika fakt, że jeden bank jest skłonny udzielić nam kredytu na bardziej atrakcyjnych warunkach, inny bank zaproponuje nam warunki znacznie mniej korzystne a kolejny po prostu odrzuci nasz wniosek kredytowy.

Znajomość modelu działalności poszczególnych banków to jedna z podstawowych dziedzin wiedzy, jaką zawiera w sobie doradztwo finansowe. Zadaniem doradcy jest analiza profilu finansowego klienta oraz wskazanie mu tych banków, w których klient będzie miał największe szanse na uzyskanie atrakcyjnej oferty kredytu.

Inne ważne informacje

Oczywiście, doradztwo finansowe oraz kredytowe nie sprowadza się tylko i wyłącznie do poradnictwa w zakresie wyboru oferty kredytu. Doświadczony doradca może np. negocjować w naszym imieniu warunki kredytu, opracować dla nas profesjonalny program wychodzenia z długów czy też wreszcie udzielić nam wartościowych wskazówek w zakresie inwestowania kapitału. Rzecz jasna, doradztwo finansowe to także poradnictwo w zakresie prowadzenia domowego budżetu, codziennych oszczędności oraz budowania swojego zaplecza finansowego. Również w tym wymiarze fachowe porady ze strony doświadczonego specjalisty okażą się pomocą o trudnym do przecenienia znaczeniu.

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie https://tomaszwostal.pl/ – sprawdź szczegółową ofertę doradcy kredytowego