Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną?

Większość z nas przed planowaną rozmową rekrutacyjną czuje lekkie podekscytowanie i … stres 🙂 Jak bowiem opanować nerwy, skoro czujemy, że to właśnie ta oferta pracy jest dla nas idealna i przecież musimy dobrze wypaść? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy poświęcić trochę czasu i odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy. Jesteś ciekaw w jaki sposób? Na co zwracają uwagę rekruterzy? Zapraszam do lektury.

Czy wiesz do jakiej firmy aplikujesz…?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że rekruter oczekuje, iż kandydat będzie wiedział o firmie coś więcej niż to, gdzie znajduje się jej siedziba. Sprawdź więc, czym dokładnie zajmuje się Twój przyszły, potencjalny pracodawca, jaka jest jego specjalizacja, jakie firmy są jego bezpośrednią konkurencją  i czym wyróżnia się na rynku. Przyjrzyj się uważnie wizerunkowi firmy. Możesz zapoznać się z ostatnimi kampaniami reklamowymi jakie firma prowadziła – to zawsze ciekawy temat do dyskusji. Możesz być pewien, że osoba prowadząca rozmowę na pewno to doceni.

O co będzie pytał rekruter?

Na to pytanie oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale są pewne kwestie, które na pewno zostaną poruszone. Jednym z takich pewniaków są Twoje oczekiwania finansowe.Kiedy na rozmowie o pracę pada więc pytanie o oczekiwane wynagrodzenie, nie ma czasu na zastanawianie się i dywagacje. A najgorsze, co możesz zrobić to zbycie rekrutera odpowiedzią „Wystarczy mi tyle, ile chcecie mi zapłacić”. Musisz cenić siebie, swoje umiejętności i kompetencje, a taka reakcja z Twojej strony daje jasny sygnał, że nie jesteś ich pewien. Pomyśl również czy jesteś skłonny negocjować swoją stawkę – może firma będzie oferowała ciekawe benefity pozapłacowe, które pozwolą Ci zrekompensować różnicę w początkowo oczekiwanym wynagrodzeniu.

Zobacz także: Szkolenia dla rekrutacji dla działów HR

Pytania, pytania, pytania…

Pytania o to jakie są Twoje mocne i słabe strony, czy “gdzie widzisz się za 5 lat” odchodzą już do lamusa. Aktualnie wiele firm, a szczególnie korporacji, kieruje się standardem rekrutacji opartym o kluczowe kompetencje. Organizacja wybiera najważniejsze dla niej umiejętności np. praca w grupie, wychodzenie z inicjatywą czy orientacja na wyniki, a na rozmowie kandydat musi wykazać się, że posiada te kluczowe umiejętności. Jak przygotować się do tego rodzaju pytań? To proste. Przede wszystkim zapoznaj się z misją i wizją firmy oraz sprawdź, jakie kompetencje organizacja ocenia jako strategiczne.

 Pytania, które może zadać Ci rekruter:

  • opowiedz o tym, jak udało Ci się rozwiązać konflikt w Twoim zespole – kompetencja: praca w grupie
  • podaj przykład, kiedy udało Ci się rozwiązać problem w nieszablonowy sposób – kompetencja: kreatywne myślenie

Nie zapominajmy również o tym, że jak Cię widzą, tak Cię piszą – ubiór na rozmowie rekrutacyjnej jest Twoją wizytówką. Postaraj się dopasować go do dress code’u, który obowiązuje w organizacji – bardziej formalne ubrania załóż, gdy starasz się o pracę w kancelarii prawnej czy banku, a na styl bardziej casualowy postaw, gdy aplikujesz np. do agencji reklamowej


A o co Ty mógłbyś zapytać?

Warto przygotować sobie też kilka pytań, które to Ty zadasz rekruterowi na koniec rozmowy. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić zgromadzone dotąd informację o firmie czy rozwiać swoje wątpliwości, a przede wszystkim pokażesz drugiej stronie , że do rekrutacji podchodzisz w sposób profesjonalny i rzetelny. Podpowiadamy o co warto zapytać:

  • Cele i zadanie, jakie obowiązują w firmie oraz na Twoim przyszłym stanowisku pracy;
  • Onboarding– jak wygląda szkolenie i wdrożenie do pracy, kto będzie za nie odpowiadał;
  • Rozliczenie z rezultatów pracy – na jakiej zasadzie się odbywa;
  • Od czego bezpośrednio zależy wysokość Twojego wynagrodzenia, czy masz na nie wpływ, czy firma przewiduje premie – miesięczne, kwartalne, roczne
  • Z kim będziesz współpracował – jak wygląda Twój zespół, czy masz już określone z góry grono klientów i kontrahentów 
  • Jakie masz możliwości awansu i rozwoju

Rozmowa kwalifikacyjna to szansa na pokazanie siebie z jak najlepszej strony i przekonanie rozmówców, że jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. To także szansa na nową, zapewne ciekawszą albo lepiej płatną pracę. Dlatego przed czekającym Cię procesem rekrutacyjnym, poświęć kilka chwil i zastosuj rady, o których przeczytałeś w naszym tekście.