W dobie wiecznego braku czasu oraz natłoku codziennych obowiązków gotowe jedzenie z knajpy zyskało na popularności. Fast food, jak sama nazwa wskazuje, gwarantuje szybki, smakujący większości posiłek, który dziś ma tyle samo przeciwników co zwolenników, głównie przez wartości odżywcze i ogromną kaloryczność takiego dania. Szczególnie wyróżniającą się potrawą na tle innych jest pizza. Niezależnie czy zamawiana na wynos, czy spożywana na miejscu w pizzerii, podbiła serca miliardom ludzi na ziemi. Co wyróżnia ją na tle innych fast foodów? Czy to dobre danie dla całej rodziny?
Trochę o historii
Zastanawiając się, gdzie sięgają początki tego słynnego dania, należy przenieść się do starożytnej Grecji. Wbrew obiegowej opinii, która głosi, że to narodowa włoska potrawa, warto pamiętać, że to Grecy pierwsi raczyli się cienkim, pszennym plackiem podawanym z oliwą i świeżymi, bądź suszonymi ziołami. Receptura ta trafiła do Włoch przez Rzymian, którzy podbijając Grecję, zainspirowali się nie tylko jej kulinarnymi pomysłami, ale również architekturą religią i nauką, dlatego tradycyjna, przepyszna focaccia swoją nazwę zawdzięcza już Rzymianom. Starożytne pszenne placki miano pizzy otrzymały w późniejszym czasie, kiedy to na włoskim rynku pojawiły się pierwsze pomidory. Wtedy królowa Włoch Małgorzata postanowiła odwiedzić Neapol, gdzie podano jej pizzę z pomidorami, bazylią i mozzarellą, które razem stworzyły kolorystykę na wzór narodowych włoskich barw. Tutaj powstała też pierwsza włoska, popularna dziś pizza- Margherita, która nazwę swą zawdzięcza królowej Małgorzacie.
Rodzinne wyjście
Obecnie pizza to jedna z ulubionych potraw zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, które szczególnie znane są z marudzenia przy jedzeniu. Niedziela to bardzo często jedyny czas na spotkania w pełnym, rodzinnym gronie, a nie ma drugiej tak dobrej okazji do integracji, jak wspólny posiłek. Wypad do pizzerii to idealna forma rozrywki oraz przepyszny pomysł na obiad. Bogaty wybór dodatków, sosów oraz ziół pozwala każdemu zjeść to, na co ma akurat ochotę, bez potrzeby krążenia po innych knajpach. Dodatkowo samo jedzenie pizzy wyzwala o wiele lżejszą atmosferę, niż ta w ekskluzywnych restauracjach, w których ciężko zdyscyplinować dzieci do poprawnego zachowania. W każdej pizzerii istnieje możliwość zabrania pozostałych, niezjedzonych przez najmłodszych miłośników pizzy kawałków na wynos, zapakowanych w schludne, kartonowe pudełko. Pizza Wrocław jest o tyle wygodnym posiłkiem, że bez problemu można podgrzać ją w domu w piekarniku, bądź w mikrofalówce.
Wspólne gotowanie
Wracając jeszcze do tematu rodziny, warto zdecydować się na pizzę domowej roboty. Wykonanie pszennego placka nie jest skomplikowane, w zasadzie opiera się tylko na najprostszych składnikach takich jak mąka, woda, drożdże i sól. Do wyrabiania ciasta można zaangażować najmłodszych domowników, gwarantując im przy tym wspaniałą zabawę i jednocześnie naukę gotowania. Jeśli chodzi o dodatki, tutaj wszystkie chwyty są dozwolone, przyrządzając domową pizzę, nie ma sztywnych reguł co do składników. Oprócz sosu pomidorowego oraz oczywiście sera w różnych odmianach na pszenny placek wrzucić można szynkę, boczek, czy kiełbasę, a nawet kabanosy, oraz wiele innych mięsnych dodatków. Wśród warzyw najbardziej popularne to papryka, cebula, kukurydza, brokuły oraz karczochy. Jeśli chodzi o sos, uważa się, że prawdziwa włoska pizza powinna być spożywana tylko i wyłącznie oliwą z oliwek, nie można również przesadzać z ilością składników, optymalna ilość to maksymalnie trzy dodatki na pizzy. Wynika to z włoskich tradycji oraz biedy panującej w czasach kiedy przyrządzoną pierwszą pizzę, do dziś mówi się, że pokochana dziś na całym świecie włoska kuchnia, bazuje tylko na kilku najwyższej jakości składnikach. Jednak jeśli chodzi o pizzę przyrządzaną w domowych warunkach, nie ma żadnych przeciwwskazań do przygotowania smakującego wszystkim łagodnego sosu czosnkowego, oraz ostrego, pomidorowego. Tak jak w przypadku placków zamawianych w pizzerii, domowa pizza również nadaje się do odgrzania w pracy jak lunch.