Jak się pozbyć przebarwień na dłoniach?

Plamy starcze lub plamy wątrobowe to płaskie obszary brązowego pigmentu, które często występują na grzbietach dłoni. Wierzchu stóp, twarzy, ramionach i plecach

. Najlepszym sposobem zapobiegania im, a także ochrony przed rakiem skóry, jest stosowanie dużej ilości kremów przeciwsłonecznych. Piętnaście do trzydziestu minut przed wyjściem na zewnątrz nałóż krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30. Jeśli jest za późno i masz już plamy starcze, poszukaj kremu wybielającego bez recepty lub zastosuj prosty, naturalny środek wybielający, taki jak sok z cytryny. Pamiętaj, że poprawa wyglądu i koloru przebarwień może potrwać kilka miesięcy. Od tego momentu upewnij się, że nigdy nie wyjdziesz z domu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Wiele kremów i balsamów do rozjaśniania plam starczych jest dostępnych w sprzedaży. Mogą one poprawić wygląd przebarwień, w zależności od tego, jak ciemne są plamy i jak często nakładasz krem. Być może będziesz musiał używać takiego produktu regularnie przez kilka tygodni lub miesięcy, zanim zauważysz wyniki. Możesz również zastosować makijaż, aby plamy wątrobowe były mniej zauważalne. Jeśli chcesz, aby plamy starcze były mniej zauważalne, dostępne są zabiegi w salonach medycyny estetycznej, aby je rozjaśnić lub usunąć.

Ponieważ pigment znajduje się u podstawy naskórka – najwyższej warstwy skóry – wszelkie zabiegi mające na celu rozjaśnienie plam starczych muszą przeniknąć tę warstwę skóry.

Niektóre terapie laserowe i intensywne pulsacyjne światło niszczą komórki wytwarzające melaninę (melanocyty) bez uszkadzania powierzchni skóry. Te zabiegi zazwyczaj wymagają dwóch do trzech sesji, aby zauważyć efekty. Aby usunąć plamy starcze na dłoniach domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Peeling chemiczny obejmuje nałożenie roztworu chemicznego na skórę w celu usunięcia górnych warstw naskórka. Może być konieczne kilka zabiegów, zanim zauważysz jakiekolwiek wyniki. Terapie miejscowe złuszczające skórę są zwykle wykonywane w gabinecie lekarskim i nie wymagają hospitalizacji. Długość każdej procedury i czas potrzebny na uzyskanie wyników wymaga odczekania kilku tygodni do kilku miesięcy.