Wybieramy pierścionek zaręczynowy — poradnik dla zakochanego mężczyzn

Pierścionek zaręczynowy to nie tylko sentymentalna pamiątka, która będzie przypominać o jednym z najpiękniejszych wydarzeń w Waszym związku. To również symbol uczucia, które przetrwa próbę czasu, ale też ozdoba, która będzie uświetniać zarówno codzienne, jak i odświętne stylizacje. Jego wybór z pewnością nie powinien więc być dziełem przypadku. Jak sprostać wymaganiom ukochanej, inwestując jednocześnie w wysokiej jakości biżuterię? Tym, którzy właśnie stoją przed takim wyzwaniem, podpowiadamy, czym kierować się, wybierając niepowtarzalny pierścionek zaręczynowy!

Od czego rozpocząć wybór pierścionka zaręczynowego?

Wybór pierścionka zaręczynowego nie jest łatwym wyzwaniem, a na jego ostateczny sukces składa się kilka niezwykle istotnych etapów. Pierwszym z nich będzie z pewnością określenie budżetu całego przedsięwzięcia, gdyż to właśnie od niego będzie w znacznej mierze zależał ostateczny zakup. 

Jeszcze całkiem niedawno tradycja wymuszała, by wartość pierścionka zaręczynowego odpowiadała miesięcznej pensji mężczyzny, który postanowił oświadczyć się ukochanej kobiecie. Dziś odchodzi się już od takich rozwiązań, tym bardziej że na rynku spotkać można zarówno drogie, jak i znacznie tańsze modele, cechujące się niebagatelnymi walorami estetycznymi. Ścisłe określenie budżetu inwestycji pozwoli jednak ograniczyć się do konkretnej półki cenowej, co z kolei przełoży się na łatwiejszy wybór, determinując tym samym tempo podejmowania ostatecznej decyzji.

Jaki kamień powinien zdobić pierścionek zaręczynowy?

Zgodnie ze wspomnianą już wcześniej tradycją, pierścionek zaręczynowy powinien zdobić prawdziwy diament. Nic dziwnego, że to właśnie biżuteria z diamentem dominuje w ofertach dobrych salonów jubilerskich. Takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka niezwykle istotnych zalet. Spośród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • dużą trwałość – diamenty są najtwardszymi kamieniami szlachetnymi, odpornymi na matowienie i zarysowania,
  • wyjątkową estetykę – oszlifowane kamienie szlachetne zachwycają swoim blaskiem, stanowiąc symbol luksusu i klasycznej elegancji,
  • symbolikę – diament, jako najtwardszy kamień, symbolizuje trwałość uczuć, miłość i pożądanie, ale również i bogactwo, przynosząc szczęście swojemu właścicielowi.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem będzie więc idealnym rozwiązaniem dla kobiet, ceniących sobie klasykę w najpiękniejszym wydaniu. Jeśli jednak chcesz zaskoczyć ukochaną nieszablonowym rozwiązaniem, możesz postawić również na inny rodzaj kamienia szlachetnego. 

Szafir, szmaragd, a może rubin?

Pierścionki zaręczynowe z diamentem cieszą się dużą popularnością, pomimo upływu czasu. Coraz częściej jednak uwagę mężczyzn przykuwają także niekonwencjonalne rozwiązania. Nic dziwnego, bowiem inne kamienie szlachetne mogą również zachwycać swoją estetyką, wpisując się jednocześnie w gusta osób, które nie boją się przełamywania konwenansów. Przechodząc na stronę https://lodzinscy.eu/blog/porady/wszystkie-kolory-szafirow-odkryj-ich-piekno-i-symbolike dowiesz się, jaką symbolikę niosą ze sobą poszczególne kolory szafirów. Warto poznać ją, poszukując wyjątkowego pierścionka zaręczynowego dla swojej ukochanej. Coraz więcej osób decyduje się również na pierścionek z rubinem, którego barwa oddaje pożądanie i ogień uczuć czy też z szafirem, kryjącym w sobie tajemnicę i symbolizującym szczęście małżeńskie. 

Jaki kolor kruszcu wybrać?

Wybór koloru kruszcu, z którego zostanie wykonany pierścionek zaręczynowy, to kolejne wyzwanie, stojące przed zakochanym mężczyzną. Warto podkreślić, że ostateczna decyzja powinna być podyktowana preferencjami ukochanej, a do wybranego modelu powinna pasować swoją kolorystyką obrączka ślubna. Nieco więcej o tym zagadnieniu można dowiedzieć się z artykułu “Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu należy go nosić?”, którego autor zwraca uwagę na fakt noszenia na jednym palcu obu symbolicznych podarunków. W takiej sytuacji istotne jest, by komponowały się one ze sobą, tworząc harmonijną całość. Obie ozdoby mogą być więc wykonane z klasycznego złota o żółtej barwie, ale również i ze złota białego, różowego czy czerwonego, powstającego przez domieszkę do stopu innych metali lub też z połączenia kruszcu o różnych barwach.

Jak dopasować pierścionek zaręczynowy do stylu ukochanej?

Pierścionek zaręczynowy powinien pasować również do stylu ukochanej kobiety, by uzupełniał zarówno codzienne, jak i odświętne stylizacje. W tym kontekście warto podkreślić, że upominek ten będzie towarzyszył wybrance serca już do końca życia, dlatego też należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, by podjąć właściwą decyzję. Niezwykle pomocna może okazać się obserwacja posiadanej przez partnerkę biżuterii. I tak:

  • kobiety, preferujące delikatne ozdoby i klasyczne wzory z pewnością docenią jednokamieniowy pierścionek zaręczynowy, wpisujący się w klasykę jubilerstwa,
  • osoby, stawiające na odważne, nowoczesne kształty, często o imponujących rozmiarach, ucieszy z kolei biżuteria z dużym kamieniem szlachetnym lub wyrazisty pierścionek wielokamieniowy.

Jeśli jednak wybranka serca nie nosi na co dzień biżuterii, najlepszym rozwiązaniem będzie subtelny wzór z centralnie osadzonym kamieniem, cechującym się wysoką estetyką, ale nie przytłaczającym swoimi rozmiarami. 

Jak wybrać rozmiar pierścionka?

Ostatnim, choć niemniej ważnym aspektem, determinującym wybór pierścionka zaręczynowego, będzie jego rozmiar. Tutaj niezwykle pomocne może okazać się wsparcie przyjaciółki ukochanej kobiety, która może pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania. Jeśli jednak musisz podjąć taką decyzję samodzielnie, warto zabrać do salonu jubilerskiego jeden z pierścionków partnerki. Alternatywą może być dokładny pomiar jego wewnętrznej średnicy. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zdecydować się na większy rozmiar, pamiętając jednocześnie, że może on zostać skorygowany. Takie usługi oferują często nieodpłatnie salony jubilerskie, w których dokonany został zakup biżuterii, co warto mieć na uwadze, podejmując ostateczną decyzję.