Co czyni diody LED opłacalnym rodzajem oświetlenia

Diody LED mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, opierając się na najlepszych częściach swoich poprzedników, odrzucając jednocześnie nieefektywność.

Diody LED i sposób, w jaki generują światło, znacznie wydłużają żywotność tych żarówek. Tam, gdzie żywotność innych żarówek ulega skróceniu zarówno poprzez właściwe, jak i niewłaściwe użytkowanie, niski poziom ciepła diod LED, trwałość i efektywność energetyczna pozwalają na przetrwanie innych rodzajów żarówek o tysiące godzin świecenia. Zazwyczaj ważne części żarówki, takie jak żarnik, z czasem słabną, co powoduje wypalenie się żarówki. Ale diody LED nie przepalają się w taki sam sposób, jak inne żarówki; zamiast tego ilość wytwarzanego przez nie światła stopniowo zmniejsza się w tak zwanej „deprecjacji prześwitu”. Żywotność żarówki LED zależy od tego, ile czasu zajmuje zmniejszenie strumienia świetlnego żarówki do 30%, więc prawdopodobnie będzie ona trwać dłużej niż średnia znamionowa godzina życia podana na pudełku, jeśli nie masz nic przeciwko lub nie nie zauważysz nieco zmniejszonej mocy oświetlenia. Niektóre tańsze żarówki LED wystarczą na około 5000 godzin świecenia, co jest nadal o około 3000 – 4000 godzin dłuższe niż średnia znamionowa żywotność żarnika, ale wiele markowych diod LED ma ocenę na ponad 25 000 godzin żywotności.

Ze względu na wysoki strumień świetlny na wat diody LED są w stanie przekształcić około 70 procent swojej energii w światło.

Dzięki temu są znacznie bardziej wydajne niż inne żarówki, które marnują dużo energii, zamieniając je w ciepło. Wystarczy 6-watowa żarówka LED, aby wytworzyć tyle światła, co 40-watowa żarówka z żarnikiem, a niższa temperatura sprawia, że dioda lub taśma led są bezpieczniejsze w działaniu. Dla porównania, standardowe żarówki mogą być tak gorące, że należy je trzymać poza zasięgiem dzieci, które mogłyby się poparzyć, a także wiadomo, że mogą powodować pożary, jeśli przypadkowo zetkną się z łatwopalnymi materiałami, takimi jak zasłony.