Kanapy narożne – zalety i wady

Narożnik to obecnie najpopularniejszy rodzaj mebla wypoczynkowego do salonu. Wygoda, funkcjonalność oraz bardzo różnorodne wzornictwo sprawiają, że jest on często wybierany zarówno do większych domów jak i niewielkich mieszkań. Producenci prześcigają się w tworzeniu stylowych i praktycznych modeli. Jakie są zalety kanap narożnych? Czy modele te mają jakieś wady? Warto poznać wszystkie szczegóły aby świadomie wybrać najodpowiedniejszy dla nas model.

Zalety kanap narożnych

Kanapy narożne to jedne z najpopularniejszych modeli mebli wypoczynkowych. Dzięki dużej funkcjonalności już dawno prześcignęły one klasyczne sofy i kanapy. Narożniki pasują zarówno do niewielkich mieszkań jak i przestronnych, domowych wnętrz. Wszystko zależy od wielkości mebla – czy jest on w kształcie litery L czy U a także jaką szerokość mają poszczególne elementy. Jedna z podstawowych zalet narożników jest właśnie ich wielkość, która sprawia, więcej osób może na niej zasiąść. T spora przewaga nad kanapami. Duże narożniki pokojowe spokojnie pomieści wszystkich domowników umożliwiając jednocześnie pozycję półleżącą. Ponadto po rozłożeniu narożnika zyskujemy naprawdę spora powierzchnię do spania, dlatego w mniejszym mieszkaniu z powodzeniem narożnik może pełnić również rolę łóżka. Z funkcją spania wiążą się także pojemniki na pościel, w których możemy przechowywać pościel, koce lub rzadko używaną, sezonową odzież. Jak wiadomo dodatkowych schowków w domu nigdy nie za wiele, dlatego jeden lub dwa pojemniki z pewnością każdemu się przydają. Jeżeli posiadamy salon połączony z jadalnią i nasz stół będzie docelowo często rozkładany do większych rozmiarów to warto wybrać narożnik modułowy. Taki mebel składa się z kilku elementów łączonych za zaczepy. Wówczas aby swobodnie rozłożyć stół można odłączyć jedną boczną część i zyskać tym samym dodatkową przestrzeń w salonie.

Wady narożników do salonu

Trudno doszukiwać się jakiś większych wad kanap narożnych. Nie można odmówić im funkcjonalności i designu. Przeciwnicy narożników zwracają jednak uwagę na większe gabaryty takich mebli i potrzebę większej przestrzeni na ich ustawienie. Rzeczywiście jest tak, że narożnik najlepiej prezentuje się ustawiony na dwóch wolnych ścianach, szczególnie jeśli całość mebla ma wysokie oparcie. Nie wszystkie modele sprawdzą się również w małych pomieszczeniach z wyjściem na balkon. Wówczas należy szukać narożników z odpowiednio krótką częścią boczną.

Zdecydowanie trudniej jest również wprowadzać wszelkie modyfikacje w ustawieniu mebli. Przy zakupie narożnika warto podjąć ostateczną decyzję co do ustawienia kanapy narożnej. Sprzedawcy wymagają podania strony narożnika – prawej lub lewej – i do tego dostosowują konstrukcję mebla. zmiana ustawienia narożnika może skutkować tym, że widoczna będzie tylna jego część, która zwykle obita jest mniej atrakcyjną tkaniną.

Na co zwrócić uwagę wybierając narożnik?

Wybierając narożnik należy przede wszystkim dobrze wymierzyć pomieszczenie i do niego dostosować wielkość i kształt mebla. Jeżeli marzy nam się wolnostojący narożnik to poprośmy producenta o możliwość estetycznego wykończenia tyłu w takiej samej tkaninie co reszta. styl narożnika, jego wygląd warto dopasować do ogólnej aranżacji pokoju. do nowoczesnych wnętrz wybierajmy lekkie, minimalistyczne konstrukcje na wysokich i cienkich nóżkach. Wiele modeli ma bardzo designerski kształt oparcia lub dodatkowe funkcje jak na przykład elektrycznie wysuwane siedzisko lub ruchome zagłówki. To ciekawe gadżety nadające kanapie modnego wyrazu. Do wnętrz klasycznych zdecydowanie bardziej pasują narożniki o tradycyjnej formie i bardziej opływowym kształcie.  

Kolorystyka dopasowana do stylu wnętrza

Zdaniem projektantów wnętrz zasady aranżacji są dwie – urządzanie w jednej kolorystyce lub na zasadzie kontrastu. Podobnie jest z meblami wypoczynkowymi, możemy zdecydować się na model w podobnej gamie kolorystycznej tak, aby stworzyć spójne kolorystycznie wnętrze,. Ten sposób jest dobry jeśli opieramy się na kolorach bazowych, jasnych, pastelowych. Warto jednak taką aranżację przełamać chociażby zielenią żywych kwiatów. Innych sposobem jest ustawienie narożnika jako głównego mebla w salonie w zupełnie innej, kontrastującej z resztą barwie. Może to być znacznie ciemniejsza wersja koloru ścian lub zupełnie inny, jaskrawy kolor.