Niektóre produkty żywnościowe mogą przyspieszyć wzrost ilości cukru we krwi. Wynika to z faktu, że węglowodany, takie jak rafinowane cukry czy pieczywo, są łatwiej zamieniane przez organizm w glukozę.
Jest to cukier, który nasz organizm przetwarza na energię lepiej, niż wolniej trawione węglowodany, zawarte w warzywach i pełnych ziarnach. Indeks glikemiczny to ranking węglowodanów w skali od 0 do 100 według stopnia, w jakim podnoszą poziom cukru (glukozy) po jedzeniu. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym to takie, które są szybko trawione, wchłaniane i metabolizowane Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym te które powodują mniejsze wahania poziomu glukozy i insuliny we krwi. Jest to są jednym z sekretów długoterminowego zdrowia, zmniejszając ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca. Jest to również jeden z kluczy do utrzymania odpowiedniej wagi Zgodnie z międzynarodową standardową metodą, wartość indeksu glikemicznego żywności określa się, karmiąc 10 lub więcej zdrowych osób porcją żywności zawierającej 50 gramów strawnego węglowodanu, a następnie mierząc wpływ na poziom glukozy we krwi w ciągu następnych dwóch godzin. W przypadku osób chorych na cukrzycę odpowiednie dobieranie jedzenia jest bardzo ważne.
Dzięki indeksowi glikemicznemu, można dużo łatwiej pilnować ilości przyswajanych cukrów. Nie ma jednej diety ani planu posiłków, który byłaby odpowiednia dla wszystkich chorych na cukrzycę. Ważne jest przestrzeganie planu posiłków, który jest dostosowany do osobistych preferencji i stylu życia. Właściwy plan pomaga osiągnąć właściwy poziom glukozy we krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów, ciśnienia krwi i masy ciała. Badania pokazują, że zarówno ilość, jak i rodzaj węglowodanów w żywności wpływają na poziom glukozy we krwi. Także osoby które nie chorują na cukrzycę mogą skorzystać z indeksu glikemicznego układając swoją dietę. Na stronie https://www.fitxpress.pl/indeks-glikemiczny/ można znaleźć tabelę indeksu glikemicznego. Dzięki temu szybko dowiemy się jakie produkty żywnościowe są dla nas zdrowe, a których spożycie należy ograniczyć.