Produkcja podzespołów za pomocą obrabiarek CNC

Wiele firm wykorzystuje maszyny, które niekiedy potrzebują wymiany części różnego rodzaju podzespołów.

Może zdarzyć się sytuacja, że producent nie dostarcza już części zamiennych, konieczne zatem będzie wykonanie podzespołów na zamówienie. W tym przypadku można wykorzystać technikę toczenia CNC, są to maszyny sterowane komputerowo, które wykonują partie produktów w identycznym rozmiarze.

Produkcja podzespołów za pomocą obrabiarek CNC

Na czym polega obróbka za pomocą maszyn CNC?

Oczywiście proces toczenia CNC odbywa się tak samo jak w przypadku starszych modeli tokarek, wykorzystywany jest nóż, siła obrotowa, która działa na element, dzięki czemu możemy uzyskać różnego rodzaju części w kształcie walca. Oczywiście możliwe jest łączenie różnych metali, także stali nierdzewnej i aluminium czy też mosiądzu, które będą potrzebne w przypadku niektórych rodzajów maszyn. Należy zwrócić uwagę, iż przykładowo wykonanie złączek rur dla hydrauliki siłowej musi uwzględniać materiał, który będzie wytrzymały na zmianę temperatury oraz na ciśnienie. Możemy w ten sposób wykonać różnego rodzaju nakrętki, nyple, śrutowniki, które będą wykorzystane w przypadku różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Proces sterowany komputerowo pozwala uzyskać bardzo dokładne kształty. Jest to proces, który wymaga wprowadzenia odpowiedniego programu, który przygotuje każdy detal w identycznych rozmiarach, dlatego też tego rodzaju technikę wykorzystuje się również przy produkcji masowej. Oczywiście frezowanie jest jedną z podstawowych technologii obróbki, oddzielamy w tym przypadku na warstwę materiału, który obracany jest za pomocą tokarki, w tym przypadku do obróbki wykorzystywany jest specjalny nóż tokarski.

Firmy, które prowadzą usługi tokarskie, mogą przygotować różnego rodzaju elementy, mogą być to przykładowo części zamiennych, które nie są już produkowane. Możemy także wykonać zamienniki części, które nie sprawdzają się zbyt dobrze przykładowo przy wysokim ciśnieniu czy też wysokiej temperaturze, niekiedy złącza w układzie hydraulicznym można zastąpić bardziej wytrzymałymi elementami metalowymi.