CZY KARMIENIE PIERSIĄ MOŻE GORSZYĆ?

„To jedno z najwspanialszych uczuć, którego mogą doświadczyć jedynie kobiety” – tak o karmieniu piersią mówią same mamy. Bo czy można wyobrazić sobie sytuację jeszcze większej bliskości i kontaktu z własnym dzieckiem? Karmienie piersią jest przede wszystkim zgodne z naturą człowieka. Pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, a i zalet płynących dla mamy nie sposób przecenić.

KULTUROWE TABU

Chyba każda z karmiących mam przynajmniej raz doświadczyła sytuacji, gdy podczas publicznego karmienia piersią poczuła na sobie wymowne spojrzenia innych. Dlaczego karmienie piersią budzi aż tyle emocji? W końcu to proces bardzo naturalny i powszechny. Biologia nie pyta o normy społeczne czy konwenanse. Nawet najbardziej przewidująca i planująca mama nie uniknie sytuacji, w której nagle będzie musiała nakarmić swoje głodne dziecko, i to w miejscu publicznym. Wygodna odzież do karmienia piersią może to zadanie ułatwić, ale i tak nie unikniemy choć częściowego pokazania swojego biustu. Czy wypada zatem karmić piersią na przykład w restauracji? Z pewnością nie będzie to złamaniem żadnych przepisów prawa. Możesz jednak zadbać o to, aby całość była dla ciebie bardziej komfortowa:

• sprawdź listę lokali przyjaznych karmiącym mamom: restauracje, kawiarnie, centra handlowe;
• zadbaj o wygodny strój, który znacznie ułatwi ci cały proces karmienia – ubrania do karmienia są bardzo przemyślane;
• nie myśl, że robisz coś złego – karmienie piersią to naturalny proces;
• porzucić swój wstyd, a niech wstydzą się ci, którzy czują się zgorszeni

OBYCZAJOWA REWOLUCJA, A UBRANIA DO KARMIENIA

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mamy karmiące publicznie budziły dużo większe zdziwienie. Na szczęście, w tej kwestii sporo się zmienia w ostatnich latach. Pomaga także technologia. Internetowe grupy dla mam czy fanpage prowadzone przez młode mamy to miejsca, w których można znaleźć informacje o lokalizacjach przyjaznych karmiącym mamom. Wiele lokali właśnie z tego uczyniło swój główny atut i otwarcie zapraszają do siebie mamy wraz z dziećmi.

Karmienie piersią jako naturalny proces wpleciony w codzienne czynności, a nie wydarzenie wymagające specjalnych przygotowań to zasługa także odpowiedniego ubioru. O wiele łatwiej zaspokoić nagłą potrzebę malucha mając na sobie wygodną bluzkę i korzystając z dedykowanego zapięcia. A to, co wygodne, nie musi być brzydkie. Odzież dla mam karmiących może być modna. A przecież każda kobieta wie, że nic tak nie zwiększa poczucia pewności siebie niż ładny ubiór.