Główna różnica między produktami biodegradowalnymi i kompostowalnymi polega na tym, że produkty kompostowalne mają gwarancję, że ulegną biodegradacji w określonych warunkach, na przykład w określonych ramach czasowych lub w określonych temperaturach.
Produkty biodegradowalne nie mają takiej gwarancji. W przeciwieństwie do produktów nadających się do kompostowania, produkty biodegradowalne nie mają również gwarancji, że bezpiecznie rozpadną się i wytworzą bogaty w składniki odżywcze kompost, który można wykorzystać do wyhodowania większej liczby roślin.
Pojemniki obiadowe mogą ulegać biodegradacji i można je kompostować
Obecnie coraz więcej jednorazowych materiałów opakowaniowych, takich jak kubki na kawę, słomki czy pojemniki obiadowe, są wykonane z materiałów nadających się do kompostowania lub ulegających biodegradacji.
Pamiętaj również, że biodegradacja jest naturalnym procesem, podczas gdy kompostowanie to procedura, która wymaga wkładu człowieka.
Aby w pełni kompostować i spełniać te normy, produkty muszą być wysyłane do komercyjnych kompostowni wraz z odpadami spożywczymi. Produkty umieszczone w domowych pojemnikach na kompost mogą nadal kompostować, ale nie ma gwarancji, że ulegną całkowitej biodegradacji lub zepsują się w ustalonych ramach czasowych.
Ostatecznie kompostowanie to biodegradacja, ale w określonych warunkach, na przykład w określonych ramach czasowych. Oznacza to, że każdy produkt nadający się do kompostowania jest biodegradowalny, ale nie każdy produkt biodegradowalny jest kompostowalny. Przykładem materiałów nadających się do kompostowania są bioplastiki wykonane z włókien roślinnych. Mogą to być wszelkie opakowania jednorazowe, takie jak pojemniki obiadowe na wynos, sztućce, kubki, słomki, torby i inne produkty jednorazowego użytku.
Możemy zakupić pojemniki obiadowe i inne naczynia i produkty jednorazowe wykonane z wzmocnionego papieru, drewna, bambusa, bioplastików PLA, z bagassy, włókien roślinnych czyli celulozy czy też skrobi. Takie materiały mają wytrzymałość plastiku, ale nie zaśmiecają środowiska naturalnego, ponieważ szybko ulegają rozkładowi.