Jak działają żurawie wieżowe i do czego są używane?

Żurawie wieżowe są używane do podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów i materiałów, takich jak stal, beton, generatory i inne duże narzędzia podczas budowy największych budynków. Znajdziemy je w wielu miastach na placach budowy, gdzie w planie ma stanąć wieżowiec, biurowiec, most, stadion, czy inny wysoki budynek, stosuje się je również w stoczniach. Żurawie wieżowe są niezbędne do przenoszenia ciężkich towarów, materiałów budowlanych lub narzędzi po terenie. Świetnie nadają się do przyspieszania budowy, dotrzymywania harmonogramu prac i obniżania kosztów czasu i siły roboczej.

 

Żurawie wieżowe ułatwiają wiele prac na wysokościach

Żurawie wieżowe to imponujące maszyny, wznoszące się na wysokość nawet ponad 80 metrów, podnoszące ładunki do 4 ton lub więcej. Bez względu na rozmiar, żurawie wieżowe są wykonane z tych samych kluczowych części, a mianowicie podstawy przykręconej do betonowej podkładki i łączonej z masztem lub wieżą. Jednostka obrotowa przymocowana jest do góry, składa się z silnika i koła koronowego, które żuraw wykorzystuje do obracania ramienia. Wysięgnik, zwany także ramieniem roboczym, to część, która faktycznie przenosi ładunek. Wózek porusza się wzdłuż wysięgnika, aby przenieść ciężar, a silnik umieszczony w ramieniu maszyny unosi ładunek za pomocą przeciwwag. Tutaj znajduje się również kabina operatora żurawia.

Stabilność żurawia wieżowego wynika głównie z betonowej podstawy, która jest masywna. Potrójna poprzeczna konstrukcja masztu zapewnia większą stabilność i zapobiega zginaniu. Dodatkowo żuraw jest zakotwiony i przykręcony do podłoża. Ponadto z ramienia wysięgnika zwisają masywne betonowe bloki balastowe jako przeciwwagi. Ich waga muszą być dobrze obliczona, ponieważ błąd oznacza, że dźwig się przewróci.

Ofertę wynajmu żurawi wieżowych znajdziemy na stronie https://www.lambor.com.pl/oferta/zurawie-wiezowe/. Nowoczesny żuraw wieżowy to maszyna, która łączy pionowy, obrotowy maszt połączony z poziomym wysięgnikiem, który może poruszać się o 360 stopni, podnosząc materiał i przesuwając go w dowolne miejsce. Są one dostępne w różnych rozmiarach, wysokościach i zasięgu, dla różnych funkcji i typów wykonywanych prac.