Jak przedłużyć życie ekspresu?

Twarda woda tworzy z czasem warstwę kamienia wewnątrz ekspresu do kawy.

Gdy maszyna się nagrzewa, ciepło musi pokonać warstwę tego kamienia, a to wymaga dużej ilości energii. Jeśli codziennie używasz ekspresu do kawy, powinieneś go odkamienić przynajmniej raz w miesiącu. Oszczędza to energię i zapewnia, że twoja kawa smakuje zawsze dobrze. W zależności od typu ekspresu można to zrobić za pomocą programu automatycznego czyszczenia lub ręcznie.

Jak przedłużyć życie ekspresu?

Czyszczenie ekspresów za pomocą odkamieniacza

W pełni automatyczny ekspres do kawy zaparza świeżą kawę za naciśnięciem przycisku, a czyszczenie ekspresu do kawy jest równie proste i łatwe, wystarczy do zbiornika z wodą wrzuć tabletkę lub wlać odpowiednią ilość odkamieniacza w płynie. Uruchom program czyszczenia lub przepuść całą wodę przez ekspres i gotowe. Upewnij się, że w zbiorniku jest wystarczająca ilość wody i dokładnie przeczyścisz ekspres czystą wodą po skończonym cyklu odkamieniania. Ale ważne jest nie tylko czyszczenie wewnętrzne, ale także czyszczenie wymiennych elementów. Należy wyjąć pojemnik zbiorczy wraz z tacką ociekową, wylać pozostałą wodę i fusy po kawie i dokładnie umyć poszczególne części ciepłą wodą z mydłem. Czasami można te elementy umyć również w zmywarce.

W zależności od maszyny drobnoustroje i bakterie gromadzą się w najróżniejszych miejscach. Przy w pełni automatycznym ekspresie do kawy pojemnik na fusy lub pojemnik na kapiącą wodę są szczególnie obciążone. Bakterie i zarazki uwielbiają wilgotne środowisko, dlatego warto zadbać o czystość ekspresu. Woda często pozostaje w zbiorniku przez długi czas i jest nalewana dopiero później, bez wcześniejszego całkowitego opróżnienia całego zbiornika. W rezultacie może powstać osad. Woda pompowana jest wężykami do bloku zaparzającego, w efekcie węże w ekspresie często są zabrudzone biofilmem bakteryjnym. Nawet jeśli nie jest to szkodliwe dla zdrowia, zatkane brudem i kamieniem elementy mogą poważnie ograniczyć funkcjonalność ekspresu i zmienić smak kawy.

Jeżeli poszukujemy skutecznych środków do czyszczenia ekspresu do kawy, warto wybrać odkamieniacz w płynie saeco. Może być wykorzystywany w zaawansowanych ekspresach posiadających program czyszczenia. Odkamieniacz w płynie najczęściej miesza się z wodą i wlewa do pojemnika, dla większości ekspresów odpowiednia ilość produktu to 100 ml.