Jaki wybrać dysk SSD do swojego komputera?

Jeśli nie masz pewności, jaki typ dysku SSD zakupić, pamiętaj, że istnieją trzy kluczowe typy dysków SSD. Standardowy rozmiar dysków SSD to 2,5 cala, który mieści się we wnęce dysku twardego komputera.

Ponieważ wielu użytkowników często zamienia dysk twardy na dysk SSD, 2,5-calowy dysk pozwala usunąć istniejący dysk twardy i zainstalować dysk SSD przy użyciu tego samego połączenia. Mniejszy format dysków SSD nazywa się mSATA. Kluczowe dyski SSD mSATA mają rozmiar jednej ósmej wielkości standardowych 2,5-calowych dysków i zostały zaprojektowane tak, aby można je było podłączyć do gniazda mSATA na płycie głównej systemu. Drugi niewielki rozmiar dysków SSD nazywa się M.2, który jest mniej więcej wielkości paska gumy. Dyski SSD M.2 są przeznaczone do tabletów i cieńszych laptopów o ograniczonej przestrzeni. Dysk półprzewodnikowy SSD to nowy typ dysku, który jest podobny do dysku twardego, ale szybszy i bardziej niezawodny. Dyski SSD wykorzystują pamięć flash, aby zapewnić niemal natychmiastowe uruchamianie i ładowanie, a ponieważ nie muszą mechanicznie wyszukiwać danych na obracającym się talerzu jak w dysku twardego, są w stanie uzyskać dostęp do danych niemal natychmiast. W twoim systemie komputerowym pamięć masowa współpracuje z pamięcią systemu i procesorem, aby uzyskiwać dostęp do danych i korzystać z nich. Załóżmy na przykład, że chcesz uzyskać dostęp do danych z arkusza kalkulacyjnego i wykonać kilka podstawowych edycji. Oto, co dzieje się za kulisami. Programy i pliki są przechowywane na dysku.
Procesor systemu przenosi dane programu z dysku do pamięci w celu krótkotrwałego dostępu i użytkowania. Ponieważ dyski SSD mają niemal natychmiastowe prędkości przesyłania danych, pomagają przyspieszyć proces przesyłania danych, czyli czas potrzebny do załadowania programów i plików. Procesor uzyskuje następnie dostęp do danych z pamięci, która jest jak bank dostępnego obszaru roboczego komputera. Pamięć jest następnie wykorzystywana do uruchomienia programu.


Ponieważ wszystkie pliki, zdjęcia, programy i system operacyjny są zapisywane i dostępne na dysku, instalacja dysku SSD jest jednym z najszybszych sposobów, aby długi czas ładowania stał się przeszłością, oraz zmienić prawie każdy aspekt wydajności systemu. Może wydawać się kuszące, aby zabrać komputer do warsztatu i zlecić technikowi zainstalowanie nowego dysku SSD, ale będzie to kosztowne i zupełnie niepotrzebne, zwłaszcza jeśli możesz zainstalować go samodzielnie w domu w ciągu kilku minut. Instalowanie kluczowego dysku SSD wymaga naprawdę zerowych umiejętności obsługi komputera. Nie potrzebujesz żadnego szkolenia technicznego, aby zainstalować dysk SSD, i nie ma powodu, aby płacić dodatkowo za posiadanie tej wiedzy. Ponadto, jeśli sklep komputerowy instaluje dysk SSD i przenosi na niego dane z poprzedniego dysku, możesz zostać obciążony za kilka godzin pracy. Chociaż fizyczny montaż dysku SSD zajmuje tylko kilka minut, mogą spędzić godzinę lub dwie, czekając na przesłanie danych na nowy dysk, a ty zapłacisz za ten czas. Przy wysokich kosztach za godzinę możesz zostać obciążony opłatami, które w niektórych przypadkach przekraczają koszt rzeczywistego dysku SSD.
Dlatego warto zainstalować dysk SSD samodzielnie. Wyjmowanie starego napędu i instalowanie nowego przypomina wymianę oleju w samochodzie, jest to regularna część konserwacji systemu. W związku z tym większość producentów komputerów projektuje swoje systemy w taki sposób, aby instalacja nowego napędu pamięci była łatwa i przyjazna dla użytkownika. Na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-512gb znajdziesz wiele wysokiej jakości dysków SSD. Gdy sklep komputerowy instaluje dla ciebie dysk SSD, będziesz musiał zdemontować swój sprzęt, załadować go do samochodu, dostarczyć do sklepu, odebrać w późniejszym czasie, a następnie w końcu przynieść z powrotem do domu i ponownie złożyć wszystko. To dużo dodatkowej pracy do przejścia i jest to całkowicie niepotrzebne. Instalując samodzielnie dysk SSD, zaoszczędzisz czas i pieniądze, zwiększysz zaufanie i dowiesz się trochę o tym, jak komputer działa w tym procesie.