Maseczki chirurgiczne nie tylko dla lekarzy

Maska medyczna kojarzy się nam z lekarzami oraz operacjami. Tymczasem obecnie maski medyczne nosi coraz więcej osób w związku z pandemią koronawirusa – wirus ten roznosi się drogą kropelkową, a maski pozwalają chronić siebie oraz innych. Maski ochronne na twarz oraz dezynfekcja rąk to podstawa zwalczania koronawirusa. Bez takich środków ochronnych trudno jest funkcjonować w obecnych czasach. Maseczki chirurgiczne mają jakość i są bardzo potrzebne. Coraz więcej osób po nie sięga i chce z nich korzystać. Dobra jakość takich maseczek to konieczność. Według badań maski medyczne mają wysoką skuteczność.

Dopasowana maseczka chirurgiczna

Każda maseczka chirurgiczna ma na górze wszyty drucik, który pozwala dopasować ją do twarzy. Dzięki temu przylega ściśle do twarzy i pozwala dobrze chronić się przed wirusami. Maseczka chirurgiczna, nazywana też medyczną, wykonana jest z dwóch lub trzech warstw polipropylenu. Może być o skuteczności filtracji 95, to maska dwuwarstwowa. Maska trójwarstwowa jest odporna na przesiąkanie, czyli jest o wiele bardziej skuteczna. Produkt ten jest jednorazowy, co oznacza, że nie można go prać, lecz koniecznie trzeba ją wyrzucić. Najlepiej włożyć ją do woreczka i tak zapakowaną wrzucić do kubła na śmieci. Produkt ten podlega Normie Europejskiej EN 14683:2019+AC. Stanowi barierę dla płynów ustrojowych, czyli śliny, krwi oraz limfy, jest barierą dla drobnoustrojów, jednak muszą one mieć średnicę do 1 mikrometra. Dobrze chroni przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Może być wiązana z tyłu głowy na troczki lub mieć gumki zakładane za uszy – ten drugi model jest wygodniejszy. Maseczka chirurgiczna chroni do kilkudziesięciu minut. Gdy nasiąknie wydzielinami i parą wodną to traci swoją skuteczność. Oznacza to koniec jej żywotności. Jedni twierdzą, że taką maseczkę należy zmieniać co pół godziny, inni, że co godzinę trzeba ją zmieniać. Najlepiej mieć przy sobie kilka takich maseczek i regularnie je nosić, gdy zachodzi taka potrzeba.

Maskę zakładaj starannie

Maskę należy zakładać czystymi, zdezynfekowanymi rękami. Zawsze trzeba sprawdzić, czy maska nie jest uszkodzona, a następnie dopasować ją do twarzy za pomocą troczków lub gumek. Gdy mamy maskę na twarzy to nie wolno jej dotykać dłońmi. Jeśli maska będzie wilgotna to należy ją zmienić na nową. Po użyciu zdejmuje się maskę dotykając gumek lub troczków, nie należy dotykać przodu maseczki. Po zdjęciu maski należy natychmiast umyć lub zdezynfekować ręce. Dobrze jest mieć w domu co najmniej 10 zapasowych maseczek, są one nieodzowne na co dzień, w środkach komunikacji miejskiej, w sklepach i na poczcie.