Śruty sojowe stanowią jedną z największych na świecie ilości białek roślinnych i surowców paszowych. Nie tylko ilość hodowli i sprzedaży ziaren soi jest ogromna, ale dostępna jest również znaczna różnorodność produktów, które są z nich wytwarzane.
Szereg przetworzonych produktów sojowych, w tym koncentraty białkowe i izolaty białkowe, były wykorzystywane w sektorze pasz i zostały ocenione w odniesieniu do różnych gatunków zwierząt. Wszystkie śruty sojowe dostępne na rynku mają bardzo wysoką strawność białka roślinnego, co jest korzystne w hodowli zwierząt oraz drobiu czy ryb. Porównanie śruty sojowej i mączki sojowej wykazało niewielką poprawę strawności białka i energii. Towarzyszyło temu zmniejszenie wielkości cząstek składnika. Jest to związane ze zwiększoną dostępnością zarówno białka, jak i węglowodanów z posiłków. Stężenie zawartości białka poprawia ogólną wartość śruty sojowej wraz ze wzrostem zawartości energii strawnej bez utraty strawności białka.
Wysoka strawność aminokwasów śruty sojowej w żywieniu zwierząt i wysoka zawartość lizyny pozwalają na tworzenie diet zawierających mniej białka całkowitego niż w przypadku innych źródeł białka i mniejszą ilość azotu w paszy, zmniejszając w ten sposób wydalanie azotu do biosfery.
Ponieważ śruta sojowa może być stosowana w dużych ilościach w dietach zwierząt hodowlanych, niewielkie zmiany jakości mogą przełożyć się na ważne zmiany w wydajności i zdrowiu zwierząt, dlatego konieczne jest bardzo dokładne monitorowanie jakości podawanej zwierzętom paszy, a producent śruty powinien być zaufany i oferować produkty odpowiedniej jakości. Śruta sojowa jest bardzo spójnym produktem i jednym z najmniej zmiennych źródeł białka roślinnego w żywieniu zwierząt, zawiera go sporo i jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnej energii. Popyt na częściowo odtłuszczoną śrutę sojową z oznakowanej soi niemodyfikowanej genetycznie stanowi około 10 procent całkowitej ilości importowanego ziarna soi.