WINO PÓŁSŁODKIE – ZŁOTY ŚRODEK?

Polacy wciąż dopiero oswajają się z winami. Jeszcze nie znamy się na nich zbyt dobrze. Zdarza się, że wino wytrawne, po które sięgamy charakteryzuje zbyt duża kwasowość. Wina słodkie z kolei wydają się być zbyt ciężkie i aromatyczne. Czy więc dobre wino półsłodkie będzie dobrym rozwiązaniem?

KOMPROMIS

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze światem win i nie jesteś w stanie przełknąć tych w pełni wytrawnych, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po półsłodkie wino lub to półwytrawne. Wiele osób z pewnością postawi na pierwszy rodzaj.

Dobre wino półsłodkie występuje w każdym kolorze. Możesz więc kupić białe, różowe i czerwone. W ofertach sklepów dostępne są również te tradycyjne, jak i w wersji musującej. Produkuje się je z niemal wszystkich szczepów. Z tego powodu to wino, które (odpowiednio dobrane) może przypaść do gustu niemal każdemu. Dobre wino półsłodkie nadaje się więc idealnie na prezent.

Bardzo ważne jest to, że są to trunki w miarę uniwersalne. Ich cechą charakterystyczną jest wyrazista słodycz, która jednak nie dominuje całego smaku. Można w nich wyczuć aromaty kwiatów oraz świeżych, orzeźwiających owoców. Można spożywać je jako aperitif, ale nie tylko. Wiele osób lubi sięgnąć po wino półsłodkie do delikatnych mięs (np. drób), warzyw oraz do wyszukanych serów. Co więcej, świetnie sprawdzi się także przy deserze (owoce, ciasta, torty, lody). Można spożywać je także bez posiłku, np. w upalny letni dzień schłodzone białe lub różowe wino półsłodkie będzie stanowić świetne orzeźwienie.

JAKIE WINO PÓŁSŁODKIE WYBRAĆ?

Każdy region produkuje swoje wina półsłodkie z innych odmian winogron. Najlepszym sposobem na wybór tego najlepszego dla Ciebie byłaby więc degustacja. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Warto jednak pytać i sięgać porad osób bardziej doświadczonych w temacie. Możesz znaleźć je w sklepie wina.pl. Przy każdym z trunków znajduje się wyczerpujący opis jego cech charakterystycznych. Możesz także porozmawiać z pracownikami sklepu na specjalnym czacie lub skorzystać z połączenia telefonicznego.