Obecnie w naszych miastach możemy spotkać wiele różnokolorowych worków i pojemników na śmieci, a każdy z tych kolorów oznacza, iż jest to kosz przeznaczony dla określonego rodzaju odpadów.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ ułatwia intuicyjne segregowanie śmieci. Dzięki temu odpady są wstępnie przesegregowane, dzięki czemu zużywa się mniej pracy i energii na kolejne etapy segregowania przykładowo na wysypisku śmieci czy w sortowni odpadów. Mogą być to przykładowo worki koloru niebieskiego, do którego wrzucamy papier i makulaturę, różnego rodzaju gazety i ulotki. Obecnie kiedy otrzymujemy do naszych skrzynek pocztowych dużą ilość gazetek reklamowych, powinniśmy po przejrzeniu wyrzucić je właśnie do kosza oznaczonego na kolorem niebieskim.
Oczywiście trafia tam także różnego rodzaju papier biurowy, kartony, zeszyty, jednak powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie wrzucać tam paragonów sklepowych, czy też papieru mokrego.
Nie może być to także papier z dodatkiem wosku czy też folii, tego rodzaju odpady powinny być wrzucane do innych rodzajów koszy. W przypadku koloru żółtego powinniśmy wrzucać tam w plastiki, przykładowo butelki po napojach, różnego rodzaju opakowania po produktach spożywczych, które zawierają plastiki, wszystkiego rodzaju torebki foliowe, opakowania po jogurtach, mleku, czy wszystkie zakrętki plastikowe. W przypadku koloru zielonego powinniśmy wrzucać do kosza szkło, mogą być to różnego rodzaju butelki po napojach, ale pamiętajmy, aby zdejmować z nich nakrętki i kapsle, oraz wszystkie elementy metalowe, jakie mogą znajdować się na typowych butelkach szklanych. Oczywiście nie powinno się wyrzucać tam porcelany czy naczyń żaroodpornych, ceramiki i żarówek. W przypadku oznaczenia brązowego będą to odpady bio, wrzucamy tam wszystkie odpady kuchenne oprócz tłuszczy, mogą być to obierki z warzyw, fusy po herbacie, różnego rodzaju resztki spożywcze. W sklepach możemy znaleźć także różnego rodzaju worki do segregacji śmieci, mogą być one właśnie oznaczone tego rodzaju kolorami, znacznie nam to może ułatwić wstępną segregację odpadów. Dzięki temu segregacja na dalszych etapach będzie znacznie łatwiejsza.