Rolki – ćwiczenie i rozrywka

Każda osoba, bez wyjątków, powinna dostarczyć sobie pewnej dawki ruchu. Jest to niezwykle ważne pod względem zdrowia, gdyż aktywność fizyczna pomaga w odpowiedniej regulacji procesów, które zachodzą wewnątrz organizmu. Zwykły spacer nie w większości przypadków nie wystarczy – jeśli tylko nie posiada się poważnych uszczerbków na zdrowiu, zaleca się podjąć bardziej zaawansowanego, dziennego treningu.

Ćwiczenia te mogą mieć bardzo różną formę, lecz dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji, zaleca się ruch na świeżym powietrzu, gdyż nie tylko jest to doskonały trening cardio, ale także okazja, aby dobrze się dotlenić i wejść w kontakt z naturą. Bieganie czy rower to klasyka, lecz zaskakującą popularność zyskują także rolki, które coraz częściej można zaobserwować w polskich parkach i podwórkach. Czy faktycznie można dostarczyć sobie przy ich pomocy dostatecznej dawki ruchu? Dlaczego rolki stały się tak rozpowszechnione?

Jakie mięśnie trenujemy poprzez rolki?

Jazda na rolkach, jak można się domyślić, w największym stopniu do pracy angażuje mięśnie nóg. To właśnie swoich dolnych kończyn używamy, aby wprawić się w ruch na rolkach, co wymaga pewnego wysiłku, który przy większych prędkościach z pewnością stanie się odczuwalny. Pracę tą można przyrównać do klasycznego joggingu, przynosi także stosunkowo podobno efekty. Znaczną przewagą rolek jest jednak o wiele mniejsze obciążenie kolan, co ogranicza ryzyko urazów i kontuzji, które taki trening mógłby wywołać.

Zaskoczeniem może okazać się jednak fakt, że rolki to nie tylko ćwiczenie nóg. W porównaniu do zwykłego biegania, warunki na rolkach są dość niestabilne, co zmusza nasze ciało do aktywnej korekty postury. W tym celu aktywują się przede wszystkim mięśnie brzucha, które także rozwijają się w miarę jazdy. To bardzo interesujące, że najwięksi hobbyści rolek mają bardzo dobrze zbudowane dolne i środkowe sekcje torsu, a nie tylko umięśnione nogi.

Dlaczego rolki to tak fascynujący sport?

Istnieje jednak więcej powodów, dla których warto zdecydować się na rolki jako swoją „domyślną” formę treningu. Warto wspomnieć tu przede wszystkim o ogromnej frajdzie, jakiej są one w stanie dostarczyć. Jazda na rolkach to naprawdę świetna zabawa, którą wiele osób uznaje po prostu za swoją pasję, robiąc to wyłącznie dla rozrywki, a aktywności dostarczając sobie przy okazji. Niezależnie od tego, jaka motywacja stoi za podjęciem się tej aktywności, nie ulega wątpliwości, że naprawdę warto – jest to jeden z najlepszych sposobów, aby połączyć frajdę oraz ćwiczenia fizyczne.

Artykuł powstał we współpracy z portalem skatingowym: https://www.rolki.net.pl.