Obecnie baterie wykorzystujemy w wielu urządzeniach przenośnych telefonach, laptopach czy też tabletach. W przypadku telefonów komórkowych pozwalają na pacę przez wiele dni, czy tez nawet dwóch tygodni w urządzeniach wyposażonych w baterie o pojemności powyżej 5000 mAh.
W przypadku tabletów i laptopów pozawalają na kilka godzin pracy, bez konieczności doładowywania baterii. Dzięki temu zwiększyła się nasz mobilność, wiele prac możemy wykonywać poza biurem. Obecnie umożliwiają dłużą pracę, czy też rozmowy, jednak kiedyś baerie nie były tak wydajne jak te spotykane dziś w urządzeniach. Akumulator niklowo-kadmowy został opracowany w 1899 r. Przez Szweda Waldemara Jungnera. Akumulator NiCd jest jednym z alkalicznych systemów akumulatorowych, nad którymi jednocześnie pracował Thomas Alva Edison. Główną różnicą w stosunku do znanego do tej pory akumulatora ołowiowego jest to, że elektrolit pozostaje niezmienny podczas ładowania i rozładowywania. Produkcja przemysłowa baterii NiCd rozpoczęła się w Szwecji w 1910 roku. Pierwsze akumulatory NiCd miały tak zwane elektrody kieszonkowe, które są nadal wykorzystywane.
Około 1930 r. w Niemczech opracowano tak zwane elektrody spiekane. Zasada działania gazoszczelnych ogniw została opublikowana przez Dasslera w 1933 roku. Gazoszczelne ogniwa gotowe do produkcji seryjnej były dostępne w latach 50. XX wieku. Jednak dopiero w latach 90tych akumulatory nicd stały się najpopularniejszymi akumulatorami wykorzystywanymi w wielu urządzeniach. W przyszłości baterie niklowo-wodorkowe (NiMH) i akumulatory wykorzystujące lit staną się ważniejsze, ponieważ mają wyższą gęstość energii i nie zawierają szkodliwych dla środowiska metali ciężkich, takich jak kadm. Jednak baterie NiCd ze względu na swoje właściwości znajdują zastosowanie w urządzeniach pomiarowych i medycznych. Starsze modele baterii pozwalay na dość krótki czas pracy, jednak rozsnące zapotrzebowanie na energię przez nowe urządzenia sprawia, iż opracowuje się coraz bardziej wydajne beterie i akumulatory.