Zalety i wady aparatu lingwalnego – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Aparat na zęby to urządzenie ortodontyczne, które jest stosowane w celu poprawienia wad zgryzu i ułożenia zębów.

Wady zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej i niewłaściwe połączenie zębów w górnej i dolnej szczęce. Mogą one powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak trudności w mówieniu, jedzeniu i utrzymywaniu higieny jamy ustnej. W niektórych przypadkach wady zgryzu mogą prowadzić do bólu głowy, szumu w uszach i innych problemów.

Zalety i wady aparatu lingwalnego - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Czy można nosić aparat lingwalny w wieku dorosłym?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu. Aparat na zęby jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi w ortodoncji. Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, a każdy z nich jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Aparat ortodontyczny dla dzieci jest szczególnie ważny, ponieważ wiele wad zgryzu można skorygować w młodym wieku. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym łatwiej będzie można osiągnąć pożądane efekty. Dlatego zaleca się, aby dzieci były badane przez ortodontę już w wieku 7 lat.

Aparat na zęby dla dzieci może być stały lub ruchomy. Stałe aparaty ortodontyczne składają się z zamocowanych na zębach metalowych lub ceramicznych elementów, które są połączone specjalnymi drutami i sprężynami. Ruchome aparaty ortodontyczne to nakładki, które zakłada się na zęby i nosi się przez pewien czas dziennie. Aparaty ortodontyczne dla dzieci mogą być stosowane w przypadku różnych wad zgryzu, takich jak krzywe zęby, przodozgryz, tyłozgryz, otwarty zgryz i inne. W zależności od rodzaju wady zgryzu, ortodonta dobierze odpowiedni aparat na zęby. Coraz częściej leczeniu ortodontycznemu poddają się również osoby dorosłe, można wybrać niewidoczne aparaty ortodontyczne lub przezroczyste nakładki Invisalign.

Warto przeczytać zanim zdecydujemy się na clear aligner opinie pacjentów na temat takiej metody leczenia ortodontycznego. Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Podczas leczenia ortodonta regularnie kontroluje postępy leczenia i dostosowuje aparat na zęby, aby uzyskać najlepsze efekty. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie niektórych zębów lub przeprowadzenie innych zabiegów chirurgicznych.