Zarządzanie flotą pojazdów w firmie spedycyjnej

Telematyka w firmach transportowych ma na celu usprawnienie przewozów, nadzór oraz kontrolę nad pojazdem, czasem pracy kierowcy.

Dzięki łączności bezprzewodowej możemy nadzorować pojazd w czasie rzeczywistym, urządzenia zewnętrzne które zamontujemy w pojeździe będą przekazywały dane do siedziby firmy. Może się to odbywać za pomocą telefonu komórkowego, urządzenie będzie łączyło się z telefonem, który następnie przez sieć internetową będzie przesyłał dane. Pozwoli to otrzymać wiele cennych informacji dla osób nadzorujących flotę, będziemy mogli znać bieżącą pozycję pojazdu, dodatkowo system może zbierać bardzo wiele cennych informacji na temat stanu technicznego pojazdu, parametrów użytkowania.

Zarządzanie flotą pojazdów w firmie spedycyjnej

System telematyczny w firmie transportowej

Z pewnością celem managera w firmie logistycznej będzie wybranie odpowiedniej trasy, dopasowanie godzin pracy kierowców, dostępności pojazdów do możliwości całej firmy. Dzięki temu będziemy mogli zmniejszać koszty, przewozić więcej towarów, z pewnością systemy informatyczne pozwolą na analizę bardzo dużej ilości danych, co będzie istotne zwłaszcza jeżeli posiadamy dużą flotę pojazdów. Obecnie samochody ciężarowe wyposażone są w dużą ilość czujników, pozwala to zebrać bardzo wiele informacji, możemy szybko zdiagnozować przykładowo problemy z hamulcami, ciśnieniem w oponach, dzięki temu kierowca może być odciążony z wielu czynności w czasie jazdy. Systemy telematyczne pozwalają na wcześniejsze zaalarmowanie o problemie, dzięki czemu możemy zapobiegać przestojom.

Umożliwi to duży wzrost efektywności, możemy zmniejszyć także koszt eksploatacji pojazdów, wybierać optymalne trasy, aby dowieźć towar na czas. Naturalnie możemy w ten sposób obniżyć koszty paliwa, informować kierowców jaką trasę wybrać, w jaki sposób prowadzić samochód aby uzyskać jak najniższe spalanie. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo zadowalające efekty, obsługiwać większe ilości transportów, rzadziej naprawiać czy też wymieniać pojazdy. Oczywiście nadzór nad czasem pracy kierowców pozwoli także na zachowanie większego bezpieczeństwa, uniknięcie mandatu za przekroczenie czasu pracy.

Jednym z takich rozwiązań jest system telematyczny – DBK, pozwala na zarządzanie dużą flotą pojazdów, optymalizację kosztów, z pewnością doskonale sprawdzi się w każdej firmie transportowej.

System zarządzania flotą w czasie rzeczywistym

Osoby zarządzające flotą pojazdów ciężarowych powinny mieć możliwość monitorowania lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym. Obecnie nowoczesne systemy oparte o GPS pozwalają na przesyłanie danych o lokalizacji przez urządzenia bezprzewodowe. Dzięki temu do centrali firmy mogą docierać dane na temat lokalizacji wszystkich obsługiwanych transportów. Można sprawdzić czy transporty przebiegają wedle harmonogramu, w przypadku opóźnień pomożemy kierowcy wybrać lepszą trasę, zoptymalizować czas pracy, postojów aby nadgonić stracony czas. Z pewnością jest to rozwiązanie, które dostarcza także inne dane, są to dane o spalaniu, prędkości, tankowaniu. Dzięki temu możemy sprawdzić czy sposób jazdy kierowcy jest ekonomiczny, możemy także reagować na różne zdarzenia na drodze. Przykładowo, kiedy dostajemy informacje na temat robót budowlanych na trasie możemy skierować pojazd na najbardziej optymalny objazd. Zatem system system zarządzania flotą w czasie rzeczywistym pozwala zmniejszyć koszty, przyśpieszyć transporty jak również wyeliminować problemy związane z różnymi wydarzeniami losowymi.